Naujienos
Antibakterinis atsparumas – viena iš svarbiausių XXI amžiaus grėsmių žmonių sveikatai
Viena didžiausių problemų šiuolaikinėje medicinoje yra antimikrobinis atsparumas – tai mikroorganizmų (bakterijų, virusų, grybelių) gebėjimas išvengti jų gyvybei pavojingo antimikrobinių vaistų (antibiotikų) poveikio. Bakterijos tampa nejautrios antibiotikams, kurie anksčiau buvo veiksmingi jų sukeltoms infekcijoms gydyti. Šis reiškinys ne tik apsunkina infekcijų gydymą, bet ir kelia pavojų visuomenės sveikatai, nes paprastos infekcijos gali tapti sunkiai gydomos ar net mirtinos.
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) skelbia, kad kasmet nuo infekcijų, kurias sukelia antimikrobiniams vaistams atsparūs mikroorganizmai, miršta daugiau nei penki milijonai žmonių visame pasaulyje. Antibakterinis atsparumas laikomas viena svarbiausių XXI amžiaus grėsmių žmonių sveikatai.
Kaip Lietuvoje sprendžiama ši problema?
Šios problemos sprendimui BĮ Higienos institutas įgyvendina projektą „Antimikrobinio atsparumo valdymo plėtojimas“. Projekto tikslas – užtikrinti antimikrobinio atsparumo valdymo gerinimą. Iniciatyva finansuojama pagal Lietuvos Respublikos sveikatos apsaugos ministerijos Sveikatos išsaugojimo ir stiprinimo plėtros programos pažangos priemonę Nr. 11-001-02-10-01 „Gerinti grėsmių bei rizikos sveikatai veiksnių valdymą“ (2022–2030 m.).
Įgyvendinant projektą, numatyta parengti ir diegti du modelius:
- Antimikrobinių vaistų vartojimo valdymo modelis.
- Infekcijų prevencijos ir valdymo modelis.
Šie modeliai bus diegiami mažiausiai šešiose asmens sveikatos priežiūros įstaigose. Be to, projekto metu bus apmokyta apie 1 850 asmens sveikatos priežiūros specialistų tinkamo antimikrobinių vaistų vartojimo, antimikrobinio atsparumo, infekcijų prevencijos ir kontrolės temomis. Taip pat bus parengta metodinė medžiaga ir pateikti siūlymai dėl tolesnės antimikrobinio atsparumo valdymo plėtros.
VšĮ Vilniaus miesto klinikinė ligoninė – aktyvus projekto dalyvis
Vilniaus miesto klinikinė ligoninė prisijungė prie šio projekto, dalyvaudama antimikrobinių vaistų vartojimo valdymo modelio bandomojo diegimo procese. Ligoninė siekia sumažinti antimikrobinių vaistų, ypač plataus veikimo spektro antibiotikų, vartojimą. Pasirinktos veiklos apima:
- Lyderystės stiprinimą antimikrobinių vaistų vartojimo valdymo srityje.
- Dokumentacijos rengimą, susijusią su antimikrobinių vaistų skyrimu.
- Mokymų ir konsultacijų organizavimą specialistams.
- Intervencijų diegimą, skirtų mažinti nereikalingą antibiotikų skyrimą.
Įgyvendinus šį projektą, ligoninė planuoja pasidalyti gerąja praktika ir išmoktomis pamokomis su kitomis sveikatos priežiūros įstaigomis. Tikimasi, kad šios iniciatyvos padės ne tik sumažinti antibiotikų vartojimą, bet ir prisidės prie atsakingesnio jų naudojimo visoje sveikatos sistemoje.